JULY 31, 2017 11:20 P.M. 427 REGISTERED CREW MEMBERS

It is an honor to recognize Captain Damase Aphose Jacques as the first crew member recorded on this web site. 
Name Crew Position Dates Employed
     
Damase Aphose Jacques  Captain DWFC 1895 - 1930

W. Vose

1st Engineer DWFC 1910-?
 

Confirmed Crew members 1902 - 1993

 
Name Crew Position(s) Dates Employed
     
Michelle Adamo Concessions 1971
George Allaire Wheelsman unknown
Don Allen Wiper 1979 - 80
Jim Amlin Island Security 1975 - 1978
Larry Amlin Island Security 1970 - 1973
Connie Allard Island Public Relations 1988 - 1992
Dan Aylward Marketing Director / Gen. Mgr 1982 - 1989
Robert Arthur Purser/Dock 1979 - 1984
Heidi Anderson-Dagg Gibraltar 1987
Dave Anderson Groundskeeper 1959 - 1993
Tom Anderson Oiler / Wiper 1958 - 1959
Merya Apps Ride Operator 1978
John Armant Finance/Accounting 1980's
Rudy Arrendondo Deckhand  
Robert Arthur Purser / Deckhand 1979 - 1984
Audrey Atkinson Concessions 1960 - 70's
Mary Ann Atkinson Concessions 1960 - 70's
Tim Baird Security 1985 - 1988
Joe Banks Security Chief 1971 - 1991
Stephen Bart (Deceased) Island Maintenance  
Linwood "Red" Beattie Captain 1946 - 86
Jeanine Bell-Huff Concessions 1968 - 1969
Theresa Bell Concessions  
Jeff Beach Island Maintenance 1986 - 1989
Debbie Bezaire-Deslippe Foods  
Harold Bidigare Purser  
Gordon Bing To be updated 1967-68
Sharon Blendl Norton Concessions 1983 - 1985
Michele Bluitt Concessions 1970's
John Boismier Security/Purser 1987 - 1988
Jeanie Bombardier Ride Operator 1976
Michelle Bombardier-Labombba Boblo Bear / PR Assistant 1980 - 1985
Jon Booth Purser 1974 - 1977
Beth Bovitz-Lyke    
David Bowles Security 1972 - 1975
Alton Boyd (Deceased) Deckhand 1956 - 1991
Liz Breslin Concessions 1981
Stephanie Brda-Carter Group Sales  
Peter John Brimacombe Engineer 1940 - 42
William Broomhall Lookout / Wheelsman 1923 - 39
David Brown Group Sales / General Mgr 80's  90's
Bill Browning Owner 1949 - 1979
Ralph Browning Owner 1949 - 1979
Sharon Bryant-Malone Bookkeeper 1978 - 1981
Bill Bucki Concessions 1969 - 72
Walter Bucki Bartender 1971 - 72
Deborah Burger Concessions 1973
Ron Burns Ride Operator  
Carolyn Burns-Delmore Boblo Bear 1956 - 1960
Robin Burns-Wilson Island 1957 - 1961
Alfred Bush Boiler Operator 1930ís
Gary Cadaret  Alfred DJ 1989 -1991
Eldon Callahan Wheelsman 1953 - 1958
Jack Callahan Security 1980
J. Fergus Callahan Wheelsman 1940's
Ronald Callahan Wheelsman 1960 - 62
Bruce Campbell Deckhand 1987 - 1988
Carri (Carr) DeMaggio Souvenir Stand 1986
Kathy Clancy-Masserant Food Services Director  
Robert Carter Purser 1965
Gladys Rovere Chiasson Ride Operator 1972
Karen Clement-Winkler Security 1987 - 1988
Barbara Cottingham Business office  
Brad Cosgrove    
Mike Cosgrove Security 1984 - 1990
Tracey Cosgrove Dock Office 1987 - 1991
Curt Coulson Entertainment 1958
Dan Currier Concessions / Purser 1981 - 85
Mary Cox-Fisher    
Kathy Cox-Kowalewski    
Roberta Cox Ride Operator 1970's
Roger Crow Deckhand 1966
Tim Dagg (Deceased) Marketing Director 1986 - 1992
James N. David (Deceasaed) Concessions 1940's
Jane Davies-Culp Food Services Supervisor 1985 - 1989
Russ Dagenais Oiler 1940's
Danny Danyliw Deck hand 1967
James N. David Concessions 1940's
Jeff Davis Deck hand / Wheelsman 1981 - 1991
Harry J. Dean Fireman 1945
Bob Degroft Concessions 1955 - 59
Walt Degroft Ticket taker 1953 - 56
William (Bill) DeMaria Clarinet / Sax 1950's
John J Denstaedt Columbia's 1st Captain 1902 - 45
Irving Earl Denstaedt Waiter 1938
John Dennis Payroll 1988 - 90
Jeanette Rovere Desjardins Ride Operator 1971 - 1972
Carolyn Deslippe Ride Operator Manager 1980 - 1987
Jeanne Deslippe   1970
Ray Deslippe Grounds 1974 - 1986
Sarah Deslippe-Gibb Ride Manager 1987 - 1993
Ann Dettloff Concessions Manager 1950-1970's
Ted Diesbourg Island Entertainment Manager 1974 - 1993
John Dinka Dock Manager 1980 - 1984
Barb Doherty-Pushman Concessions 1984 - 1987
Leslie Dowdell Admin-Ride Operator 1976 - 1978
Robert H. Draves Third Assistant engineer 1957 -6 0
Bill Drummond Fireman Late 70's
Lucie Duby Assistant Rides Manager  
Pete Dudley Watchman 1971-1 972
Nikki Dufour Bondy-Ride Operator 1970 - 1973
Blanche Durocher Island 1987 - 1993
Ann Eansor Island Early 1950's
Barbara Ellsworth-Crate    
Bethany Elmore    
Judy Emery    
Mark Emery    
Bob Engleman Lookout 1959 -1991
Barbara Ellsworth-Crate    
Ted Fahey Purser 1984-85
Joe Fanner Chief engineer 1950 - 60
George Fetter Deckhand / Purser 1957-1960
Ralph Flatt Purser 1964 - 68
Linda Fleming Concessions  
Mary Fleming Concessions  
Patricia Fleming Concessions 1982 - 1983
Victor Freeman Security 1974
Elena Fracassa Security 1983 - 1985
Tom George Concessions 1960 - 63
Ken Gerlach Concessions / Purser 1971 - 76
Paul V. Gignac Deckhand / coal passer 1938 - 40
Ken Gerlach Concessions / Purser 1971 - 76
Chris Gibb-Grounds Ride Operator Mid-1980's, 1993
John L. Goforth Deckhand 1960-61
Joe Goldbach DJ 1983 - 1985
Gordon Bain Good Engine room 1960
Tom Gore Deckhand 1967
Don Gorning Ticket taker / Concessions 1967
Harry Gozzard   Trumpet / Orchestra      Late 60's
Roderick Graham Captain 1983 - 1991
Eugene Gariepy Deck watch 1946 - 48
Kevin Gracey Cabin Porter 1971
Bill Gray Island 1980's
Lisa Gray-Scobie Ride Operator 1986 - 1992
Tina Gray-Morujo Ride Operator 1984 - 1986
Pam Green Food Supervisor 1980's
Sue Greening Concessions 1987
Don Greenwell Purser 1972
Mark Greenwell Oiler  
Kathy Halberstadt-Bliss Concessions 1973 - 1979
Robert Halberstadt Ticket taker 1977 - 79
Alice Hall Pace Cook 1946 - 55
Shawn S. Hall Concessions 1989
Linda Hanke Souvenir Stand 1971 - 1976
Larry Hanna Concessions 1945 - 1950
Robert N. Harri (Deceased) Oiler 1957 - 1958

Doug Hanson 

Deckhand

1976
Jim Hanson Deckhand 1975-77
Elaina Vargas-Harlan Concessions 1980
Mike Harlan Security 1980
Debbie Harriman Operations Director 80's / 90's
Andrew J. Hartz Concessions 1983
Edward A Hatt First Officer 1909
Craig Hellebuyck Musician 1979-1983
Cindy Helm-MacKay Concessions 1969
Carlos D. HernŠndez Trumpet-Orchestra 1972
Art Herrala Captain 1949 - 1991
Carmen G. Herrala Deckhand 1952 - 1969
Woodie Herrala Browning Office Secretary 1952 - 1959
Lester Hessong Chief Engineer 1950 - 55
Bob Hicks DJ 1983 - 1985
Dick Hinze Concessions 1947
Larry Hoelscher Concessions 1949
Kraig Kamrath Concessions 1979-80
Karin Hogan Kiefer Concessions / Souvenirs 1989 - 1990
Elizabeth Holden Ride Operator 1972 - 1976
Dave Holt Deckhand / Watchman 1972 - 1978
Arthur Horner  Captain 1971 - 90
Ken Horner Captain 1971 - 1990
Nancy Horner Souvenirs 1970's
Morgan Howell Ship officer 1950's
Tyron Hurd Dock/Concessions  
Dave Imeson Ride Operator 1960's
Carl D Ingles   First Assistant Engineer  1971 - 83
Bill Irvin Purser 1970 - 72
Kathryn Ives-Rutherford Watercolor Portrait Booth 1972
Jason Jackson Food Service Supervisor 1987 - 1991
Albert Jariett Maintenance 1979 - 1986
Randy Jariett Maintenance 1977 - 1993
Herb Jensen Deckhand 1967
Rick Johnson Island Dock Manager 1970 - 1978
Becky Jones Bartender 1963 - 1966
Saide Jraige-saba Island Games  
Doralee Kennedy Main Office 80's 90's
Jeff Kline Concessions 1972-73
Vince Kikel Concessions  
Steve King Entertainment/Moonlight Band 1980's
John Kizner Security 1980's - 1991
Joni Kowalski-Rakowski   1980's
Earl Kraft Musical Entertainment  
Kin Kittl Ride Operator 1975 - 1978
Danny J. Kromer Ordinary Seaman / Fireman. 1975 - 78
Jim Kucinski Group Sales 1966 - 1979
JoAnn Kunas Concessions  
Jack Kuttle Piano / Orchestra 1969 - 70?
Maryjo Lafata Dock 1979 - 1982
Krista Maday    
Art Mallot Island Dock 1981 - 83
Katie Melvin-Lau    
Jody Mihal Concessions 1983
Paul Land Piano / Orchestra 1950 - 1957
Anne-Marie Langan Office 1978 - 1985
Therese Langan Group Sales 1982 - 1985
Brenda LaRose-Cattresse Island Mid 1980's
James Lary Columbia Deckhand 1978 - 1979
Clayton LaRue Purser 1953 - 56
Laura Lawicki    
Cornel "Tiger" Leahu OS Deckhand 1990
Doyle Ling    
Patrick Livingston Columbia Galley 1967
Paul LeVeck Purser / Concessions / DJ 1979 - 1981
Jill Lezotte    
Sandy Lybik Concessions / Bartender  
Herbert Lively Second Mate 1950's
Anne Lochbiler Concessions 1981
Bob Lohrmann Concessions 1965
Sandy Lybik Concessions / Bartender 1970's
Jesse H. Lyman Assistant Engineer 1983 - 91
Alan Malcolm (Deceased) Lookout  
Krista Maday Souvenir's / Concession 1990 - 91
Chris Malicki    
Hank Malicki (Deceased)    
Liz Malicki-Halo    
Art Mallot Island Dock 1981 - 1983
John Martinen Concessions / Purser 1957 - 1961
John R. Massman Concessions 1950
Kevin Mayer Concessions 1981 - 1982
Matt McAlpine Ste. Claire Purser 1977 - 1979
Karen McCord Photographer  
Margret McBean Ride Operator Mid-1980's
Keith McCord Photographer  
Carol S. McCormack Concessions 1960 - 63
Corky McCormik  Sax Orchestra 1970
Jane McCraight Concessions 1984 - 1987
Robert McCraight   Mid 80's
Donald McLeod First mate unknown
Shellie Mack Mock Purser 1953
Robert McKay Watchman / Purser  1970 - 85
David McKee Deck hand 1980
Mark Merchberger 2nd Assistant Engineer 1984 - 1991
Rick Metcalf  Deckhand / Watchman 1982-1987
Mike McShane Watchman - Ste. Claire 1951 - 1953
Mark Merchberger 2nd Asst. Engineer 1984 - 1991
Sue Meyer-Terry Ticket Sales 1980 - 1985
Ursula Meyer-Senberg Ticket Sales 1979 - 1983
Jody Mihal Concession 1983
Carolyn Miller-Amlin Security 1971 - 1973
Delric Miller Warehouse 1987
Chris Morgan-Adder    
Gerald Morgan Purser 1981 - 82
Ronnie Morris    
Michael Mouradian Deckhand 1975 - 76
Liz Murdoch-Grady Ride Operator 1990 - 1993
Howard Mulvany Trombonist Goldketta Orchestra 1920's
Ted Murray Ride Operator 1968 - 1969
Jack Nash Log Cabin / Rides 1957 - 1959
Louis Nellis (Deceased) 1st Mate 1960 - 1975
Sixten Netzler First Mate 1950 - 62
Keith Nicholson Chief engineer unknown
Frank Niman Orchestra 1920 - 30's
Wendy Nyhoff-Gibbons Ride Operator 1986 - 1987
Harry Oliver Oiler unknown
Tom O'Neal Deckhand 1961 - 1962
Matthew (Mike) Orick Bartender unknown
Stanley Osborne Deckhand 1944
Laura Ouellette Food Service / Guest Relations 1984 - 1990
Jennifer Overgaauw-Tiesma Souvenirs / Guest Relations 1985 - 1991
Malcolm Papworth Fleet Engineer 1949 to ?
Nathan Pardi Purser- Watchman 1974-1980
Christopher J. PardI Ticket Taker  1976 - 81
Brian Pattison Dock Manager 1987 - 1992
Mr. C.E. Park Park Superintendant 1940 - 50
Louis Paquette Food Service / Security  
J. Bruce Payette Concessions 1974 - 80
Bob Petko    
Chuck Peterson Trumpet, Orchestra 1968 - 71
Phillip Pifer Oiler 1971 - 91
Alan Pretty Security 1973
Willie Regan Captain unknown
Bob Rafferty (Deceased) Cook 1973
Don Reid (Deceased) Oiler 1942 -1947
Donald E. Reid Sr. Chief engineer 1938 - 50
Henrietta Reurink-Malizia Cafeteria Cashier/Ride Operator 1969 - 1973
Mike Roberts Island Show 1992 - 93
James Router (Deceased) Oiler 1973
Rose Rozinski Concessions  
Mike Roberts Island Show 1992 - 1993
Robert G. Rodd Ride operator 1948 - 50
Christie Rosen Advertising 1980's
Judy Roy Island  
Lee Rusetzke Concessions 1972 - 1973
Carrie Ryan Docks 1986 - 1989
Al Schaffer President 1981 - 1983
Karl Germain Schertz Tickets office - Purser 1951 - 1955
Ray Scheetz Passenger Agent 1951 - 1974
John Schick Concessions 1959 - 1974
Lois Schuerman-Greenwell Food Service  
Bud Seguin Steward unknown
Walter Szelag Mate  
Laura McDonald-Simone Island PR 1980's - 1991
Daisy Garnett Simpson Concessions 1960 - 70's
Beth Shelton Concessions 1976 - 1980
Joe Short Captain Bob-Lo ? - 1974
Tim Shortt Concessions 1988 - 1990
Mike Simone Island Security 1983 - 1990
Dawn Sine Concessions 1983 - 1985
Cindy Sine-Polisena Food Services / Sales 1978 - 1992
Sue Sine-Fsadni Food Services Supervisor  
Janice Smerigan Gilbraltar  
Bob Schmeltz. Concessions 1972 - 73
Shelley Smith-Adamo   1971
Betsy Smith-Gamble Ride Operator 1979 - 1982
Faye Smith-Garant Ride Operator  
Frank Smith Grounds / Security  
Mr. Fred Smitka Fleet Chief 1951 - 91
Sarah Smith-Taylor Food Service 1964-1969
Mike Spence Island Ski Show 1992-1993
Raymond Spooner 3rd Deck hand 1991
John Stafford Deckhand  
Ed (Tex) Stansfield Wheelsman  
Greg Stec Bartender 1960's - 1970's
Gordon Stecker Concessions  
Vaughn Kenneth Stecker Food Service 1980 - 1981
Vaugn E. Stecker Deckhand 1954 and 1963
Helen Stephenson Ride Operator 1978
Mark Stevens Fireman / engine room 1970
Eunice Street    
Kevin Struzik    
John A. Sucharski 1st Mate / Captain 1946 - 57  77- 84
Kevin Suddick Deck hand, Purser 1976 - 84
William Suida 1st Mate 1960 - 70
Mike Surgalski Captain  
Carrie Swenor-Davies   1968
Lisa Szczepaniak-Gyurcsik Souvenirs 1968
Walter Szelag Mate  
Glenn Tate    
Millie Thanson Concessions 1965
Tim Thompson Deck hand 1972 - 91
Marty Tighe    
Arthur Gilbright Tilley Ordinary Seaman 1953 - 68
Anderson Tilman Security Inspector 1978 - 1991
Gary Tomaszewski Beer deck 1972 - 77
Sue Townsend-Claringbold Food Service / Bartender 1986 - 1989
Shary Townsend-Ferris Concessions 1985 - 1988
Tim Traynor 2nd Mate 1980 - 1990
Gene Tyrna   1968 and 69
Roger Unger Concessions 1969
Dawn Vandenham Ticket Sales / Food  
Leigh Vandenham Ride Operator  
Lorri Vandenham-Kerrigan Games  
Eliana Vargas-Harlan Concessions 1980
Joe Vitale Drummer, Orchestra Leader unknown
Bob Vose Engineer 1973-75
Lori Voutt-Morin Entertainment  
Joe Walker Concessions 1949
George Weismiller   1968 and 69
Tim Whalen Purser  
Brenda Weatherbie-Jariett Ride Manager 1974 -1983
John Wierzba Concessions 1972 - 74
Cliff Wilkins Captain 1902 - 55
Julie White-Wingerden Souvenirs / Guest Relations  
Chuck A. Willard Trumpet / Orchestra 1952 - 71
Chuck E. Willard Fireman / Trumpet-Orchestra  1970 - 71
Lloyd Williams Security Captain 1968 -1991
Jane Wilson Food Concessions 1975 -76
Robert Wilson Island Dock Dispatcher  
John Wingerden Island Security  
William (Bill) Wise Piano/ Orchestra 50s to early '60s
Howard Wright DJ 1984 -1991
Sally Wright-McDonald Security 1980
Ed Ynclan   1970's
Bill Yonkers Captain unknown
Christina Young Souvenirs 1973
Natalie Zelenak    
Confirmed Crewmembers 2002-Present
Walt Argent Ste. Claire Crewmember  
John Belko Ste. Claire Owner 2001 - 2006
Dani Benedict Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Jen Benedict Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Linda Benedict Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Mike Benedict Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Lynne Bradley Ste. Claire Crewmember 2002 - Present
Sam Buchanan Friendship Captain / Ste. Claire and Columbia Advisor
Sharon Callahan-Lewinski Ste. Claire Crewmember  
Tim Callahan Ste. Claire Crewmember  
Larry Clement Ste. Claire Crewmember 2007
Mark Connelly Ste. Claire Crewmember 2008
Art Daggett Ste. Claire Crewmember 2007- Present
Kelli Jurich Ste. Claire Crewmember 2007- Present
Mike Evans Ste. Claire Crewmember 2006- Present
Diane Evon Ste. Claire Crewmember 2001 - 2006
Ammar Faraj Ste. Claire Crewmember 2007
Kathleen Fletcher Ste. Claire Crewmember 2001
Jeff Garrett Ste. Claire Crewmember 2007 - Present
Shelly Gilray Ste. Claire Crewmember 2008 - Present
Keith Goodwin Ste. Claire Crewmember 2009-  Present
Chelle Hamel Ste. Claire Crewmember  
Jim Kasuba News-Herald Reporter 2008
Ron Kattoo Ste. Claire Owner 2006 - Present
Pat Klavitter Ste. Claire Crewmember 2002 - 2006
Rich Klavitter Ste. Claire Crewmember 2002 - 2006
Kristy Ste. Claire Crewmember  
Rose Keel Ste. Claire Crewmember 2002 - Present
Leo Kueschel Boblo Artist and Supporter  
Sue Kueschel Boblo Artist and Supporter  
Manyun Dai Lens Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Mike Lens Ste. Claire Crewmember 2003 - Present
Mike Lewinski Shipkeeper 2005 - Present
April Mann Ste. Claire Crewmember  
John Milberg Ste. Claire Crewmember 2005 - Present
David Miramonti Ste. Claire Crewmember  
Steve Najor Ste. Claire Owner 2006 - Present
Saqib Nakadar Ste. Claire Owner 2006 - Present
Nicole Orow Ste. Claire Owner 2006 - Present
Al Poe Ste. Claire Crewmember 2002 - 2005
Lisa Poe Ste. Claire Crewmember 2002 - 2005
Becca Poe Ste. Claire Crewmember 2002 - 2005
John Polaseck Ste. Claire Crewmember  
Nicole Rzeszutek Ste. Claire Crewmember 2008
Don Shannon Ste. Claire Crewmember 2004 - 2008
Kevin Unger Ste. Claire Crewmember 2008
Mike Wallis Ste. Claire Crewmember  
Deanna Whitman Ste. Claire Crewmember  
Andy Whitman Ste. Claire Crewmember  
Keith Wilson Ste. Claire Crewmember 2002 - Present
Matthew Winkler  Ste. Claire Crewmember 2007 - Present